Ex. Odra

17.09.2021

Po wielu trudach udało się w końcu ustalić nam dane do jednego z najbardziej kultowych i tajemniczych polskich expresów – Ex. Odra. Bardzo mało informacji o tym pociągu skutecznie przesunęło plany jego wydania.

Już w październiku\listopadzie będzie dostępny pierwszy zestaw, 4 wagonów do tego expresu.  Zapraszam do zapoznania się poniżej z danymi poszczególnych wagonów z pierwszego zestawu modeli. W 2gim zestawie planowane są wagony: wagon 1 klasy, wagon barowy, wagon 2 klasy, wagon 2 klasy. Ze względu na obecną niemożliwość zrobienia wagonu bagażowego starszego typu (201C), będzie w przyszłości wydany wagon bagażowy z Ex Odra 2 na bazie obecnego wagonu standardu Y.

 

Pociąg Odra 1 został zrobiony ramach czynu społecznego przez pracowników Pafawagu na zjazd PZPR . Jak to często w Polsce bywało i bywa, cały pociąg był zrobiony i podstawiony na tzw. ostatnią chwilę. W tym okresie wrocławska fabryka nie posiadała wagonów 1klasy, dlatego Ex Odra 1 składał się tylko i wyłącznie z wagonów 10 przedziałowych. Wagony 1 klasy (10 przedziałowe) były z siedzeniami typowymi dla 1 klasy.
Ex Odra 1 w relacji Wrocław -Warszawa, początkowo jeździł przez Opole do którego skład jechał z elektrowozem. Od Opola doczepiano parowóz i dalej przez Lubliniec ciągnął go przeważnie PT47. Dopiero w Częstochowie zmieniano lokomotywę na elektryczną, która ciągnęła skład dalej do Warszawy.
Inna sytuacja miała miejsce w przypadku pociągu Odra 2, która jechała już zmienioną trasą – przez Kalisz, Łódź. Skład ten był ciągnięty cały czas przez lokomotywę elektryczną. Pociąg Odra 2 składał się już z nowszych wagonów 10 przedziałowych z ogrzewaniem nawiewnym - Friedmana. Na zdjęciach zamieszczonych w Internecie widać kwadratowy wlot powietrza na jednej z bocznych ścian wagonu. Również w tym przypadku wagony pierwszej klasy były 10 przedziałowe.

 

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu, z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie.

ul. Wandy 14/16 lok. 1a 
53-320 Wrocław

+48 793 329 141

* Pola wymagane

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Polityką Prywatności  (link).