LOKOMOTYWY ELEKTRYCZNE SERII EP08 I ET41,
JAKO POCHODNE LICENCYJNYCH EU07
Czteroosiowe lokomotywy elektryczne serii EP08 wyprodukowane zostały w latach 1972-76 przez przemysł krajowy (PAFAWAG we Wrocławiu) w liczbie 14 lokomotyw. Są one przeznaczone do prowadzenia pociągów ekspresowych z prędkością do 140-160 km/h. Moc ciągła lokomotywy wynosi 2000 kW. W konstrukcji lokomotywy wykorzystane są w zasadzie zespoły i podzespoły stosowane w lokomotywach uniwersalnych serii EU07. Zmieniony został stosunek przekładni zębatej z 79:18 na 77:24 oraz układ ułożyskowania wału drążonego. W lokomotywach EP08 użyto też łożysk tocznych, zamiast ślizgowych. Dostosowano również szybkościomierze oraz odbieraki prądu (pantografy) do maksymalnej prędkości 160 km/h. Charakterystyki trakcyjne elektrowozu zostały poprawione poprzez pełne wykorzystanie własności zastosowanej izolacji elektrycznych silników trakcyjnych typu EE-541A.
W opisie tej serii lokomotyw warto podkreślić, że na chwilę obecną EP08-009 jest ostatnim pracującym w PKP Intercity elektrowozem, wyposażonym w klasyczne reflektory typu PL-PL1 (tzw. garnki).
Pozostałe wybrane dane techniczne lokomotyw elektrycznych serii EP08:
Ośmioosiowe lokomotywy elektryczne serii ET41 należą do drugiej serii lokomotyw dwuczłonowych – po serii ET40, które zostały wprowadzone do eksploatacji na PKP. 2-sekcyjne pojazdy trakcyjne składają się jak gdyby z dwóch lokomotyw czteroosiowych układu osi Bo' Bo', odpowiednio przystosowanych i połączonych ze sobą na stałe do pracy w układzie osi Bo' Bo' + Bo' Bo'. Elektrowozy serii ET41 zostały zbudowane dla potrzeb PKP przez Zakłady Metalowe H. Cegielski w Poznaniu, w latach 1977-83 w liczbie 200 sztuk. Są one skonstruowane na bazie krajowych lokomotyw serii EU07 z przeznaczeniem do prowadzenia bardzo ciężkich pociągów towarowych na liniach magistralnych. Maksymalna prędkość jazdy opisywanych maszyn wynosi 125 km/h. Mogą one prowadzić składy towarowe o masie do 5 tysięcy ton. Siła pociągowa elektrowozów ET41, ze względu na przyczepność kół do szyny, wynosi 50 T.
Elektryczne silniki trakcyjne typu EE-541B – w liczbie ośmiu sztuk – o mocy ciągłej 500 kW, zastosowane w lokomotywach serii ET41, są zawieszone systemem odsprężynowanym w ramie wózka. Stanowią one indywidualny napęd na zestawy kołowe za pomocą przekładni zębatej o przełożeniu 79:18. Sterowanie pojazdem odbywa się z kabiny czołowej maszynisty członu A lub B, zależnie od kierunku prowadzonego pociągu.
Pozostała charakterystyka lokomotyw elektrycznych serii ET41:
Opracowanie i zdjęcia ET41: Norbert Tkaczyk, Opole
Zdjęcia EP08: Maciej Sornat
Parametry techniczne pojazdów trakcyjnych opisanych w powyższym artykule (EP08 i ET41), jak i poprzednim ukazującym różnice pomiędzy seriami elektrowozów EU06 a EU/EP07, dotyczą okresu kolei PKP przewidywalnej i nie obejmują współczesnych, często bardzo chaotycznych oraz unikatowych modernizacji.
Źródła:
Zapraszamy do kontaktu, z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie.